©  www.victorzorbas.com


 
 
 
 
 
 
 
 
   English version

  French version

  German version

  Dutch version

 

סיור  2015

לפני שנה עזבתי את האי ספינלונגה ואת כרתים,אני חי כרגע בהולנד.

לקוחות רבים וכן אנשי מקצוע רבים בתחום שואלים מדוע עזבתי את כרתים וספינלונגה לאחר שנים רבות בהם הקדשתי את חיי לחקר המקום.

על מנת לענות על השאלה צריך לחזור אחורה בזמן עד כדי שלושים שנה אחורה במנהרת הזמן.

אז הגעתי לכרתים לאחר שיצרתי קשר עם חברה מקומית המתמחה בתיירות לאי ספינלוגה.לאור זה שאני דובר שפות רבות התקבלתי לעבודה כמדריך תיירים.

בתחילת דרכי כמדריך העברתי וסיפרתי את כל הידוע לי על האי מידע אשר קיבלתי מבעל חברת התיירות.

לאחר תקופה קצרה עלו בי ספקות רבים לגבי אמיתות הסיפור מכיוון שלאור הידע הרב שרכשתי מלימודי התנ"ך אני יודע שהמצורעים תמיד חיי מחוץ לקהילה ותוך בידוד מוחלט.החלטתי למוד את נושא המצורעים ומחלת הצרעת באופן מדעי ומקצועי תוך מחקר מעמיק על מנת לחשוף את האמת בנושא.

במהלך העבודה חקרתי עדים רבים אשר העידו באופן חד משמעי כי חיי המצורעים באי היו חיי סבל ,כאב ובידוד מוחלט.מצאתי גם כי המושל האחרון ששלט באי ואשר טען בתוקף כי אומנם חיי המצוערים באי היו קשים אך ב 1950 לאחר מציאת התרופה למחלת הצרעת החיים באי השתפרו מאד.

המידע שהצטבר אצלי היה גדול ובעל ערך רב ועל פיו בניתי את הסיפור האמיתי,את הסיפור הזה הפצתי ברבים ולכל התיירים באי מכיוון שהוא הוא הסיפור האמיתי ללא כל ספק.

על מנת לחזק את מסקנות שלי ראייתי את המושל האחרון של האי  בתוכנית טלויזיה אשר שודרה  בהולנד,אנגליה,צרפת ,בלגיה ואוסטרליה.

לאור כל המידע שצברתי התחלתי להדריך תיירים על פי האמת ההיסטורית  ולא על פי שיכתוב מכוון של היסטוריה על ידי אינטרסנטים והיו הרבה כאלה.

בסיורים שלי הצלחתי להקנות לאנשים את הכלים המתאימים  אשר באמצעותם יכולו לבחון היטב את האמת המרה על חיי המצורעים באי.עשיתי זאת ל200 תיירים מידי יום אשר שמחו לשמוע את האמת ובסוף הסיור יצאו מרוצים,למען האמת גם אני בסוף כל יום יצאתי מרוצה מכיוון שבכל יום עוד 200 איש למדו את האמת על החיים באי.

 

לפני מספר שנים יצא לאור ספר המתאר חיי משפחה של מצורעים באי.על פי הסופר הספר נכתב כנובלה ולא כמסמך תיעודי.לצערי מספר בעלי עניין אשר איני מבין את הסיבות והמניע לכך ואף איני רוצה לדעת פרסמו את הסיפור כסיפור היחיד והאמיתי של החיים באי.הספר מציג את החיים באי כחיים טובים  עם פעילות קהילתית סדורה כמו בתי חולים,מרפאות,רופאים ואחיות לרוב,שוק תוסס בתי קפה ומה לא. עבור בעלי האינטרסים כך נראה האי ספינלונגה ואין אחרת .

יום אחד נקראתי לבעל החברה והוא ביקש ממני לשנות את הסיפור שלי, זה האמיתי, לסיפור ההזוי ומפברק על החיים באי ,כמובן שלא הסכמתי ומייד התפטרתי מתפקידי בחברה.מצאתי עבודה בחברה אחרת אך גם זו דרשה להפיץ את הסיפור השיקרי ולא את האמת כמובן שגם אותה עזבתי כי אצלי האמת קודמת לכל.

האמת שלי בנויה על מחקרים רבים  שעשיתי בספינלוגה ועוד מושבות מצורעים בעולם.

במהלך 25 שנות עבודתי חקרתי את חיי המצורעים ואת מחלת הצרעת ,סיירתי במושבות של מצורעים ברחבי העולם ,מושבות הקיימות עד היום:

 אשר ב הוואי , סביב לנהר הצפוני בכרתיים,  סורינאם,ברזיל,תאילנד ,אינדונזיה וכן הודו. במסגרת החופשות שלי ביקרתי במושבות הללו ,שוחחתי עם מצורעים  ושמעתי מהם על חיי הסבל ,ההשפלה והבדידות שהם חווים.

השוויתי את הסיפורים הללו לחיי המצורעים בספינלונגה ומצאתי הרבה מן המשותף לחיי המצורעים בכל העולם.החלטתי לעזוב את כרתיים ולעבור להולנד לאחר שהאויבים שלי הפיצו את השקר הגס כי המושל  של האי השקיע את כל כולו וכספו על מנת לעזור למצורעים באי.משום מה לאחר מותו החליטו האנשים הטובים הללו כי גם המושל הוא שקרן .

 

בחודשים הראשונים של שהותי בהולנד נחשפתי לדבר שהייתי אומר בכרתים תמיד

ספינלונגה היא לא רק עבר היא הווה שאנחנו לא לשמוע או לראות מכיוון שאנחנו הפכנו לחרשים ועיוורים לסבל של האחר.

נסיוני רב השנים והמחקרים הרבים שעשיתי פקחו את עיניי והתחלתי להבחין במצב לאשורו.הופתעתי לגלות מליונים של מצורעים  ואלפים של אנשי ספינלונגה אצלנו ברחובות,שכנים שלנו,תושבים בישוב בו אנו גרים ולעיתים אף אצלנו בבית.הרבה קוראים יקפצו  ויגידו מייד אין מצורעים באירופה ובטוח לא אנשים מהאי ספינלונגה.תשובתי היא אחת  "יש ויש"  אומנם לא במובן הפיזי של המילה אך באופן פיגורטיבי יש והרבה מאד.

מי אלה המצורעים הללו אשר אני קורא להם מצורעים מודרנים?

הם הקשישים,הקבצנים,חולי האיידס,חולי הסרטן,בעלי חזות שונה,בעלי צבע עור שונה, אנשים אשר אנחנו כחברה לא מקבלים.

 

לאחר קריאת מאמר זה הקוראים יחשבו שהצעתי אליהם לשכוח מספינלונגה- טעות.

הצעתי היא להמשיך ולבקר באי  עם או בלי במדריך .לא להסתמך על מה שאני הוא מדריך אחר כותב ומספר .האמת שרק ביקור שלכם באי יתן את הפרספקטיבה המתאימה ,ביקור בו תוכלו לראות ולהרגיש את האת האי.

כשתגיעו לאי הסתכלו סביב ותחשבו מי הם המצורעים ממה סבלו כיצד חיו,רק לאחר מכן תוכלו להבין מהם החיים האמיתים של המצורעים באי.

לאחר הביקור באי והחוויה שתעברו אני בטוח כשתשובו הביתה תמצאו הרבה מצורעים מודרניים סביבכם.

אם תחליטו לעזור לאנשים החיים סביבכם זאת תהיה התחלה חדשה לעולם חדש  עבור הילדים והנכדים שלנו

אשר ילמדו לקבל את האחר והשונה.

 

כפי שנוכחתם לדעת האי ספינלונגה הוא  בית הספר לאוהבי האדם.

 

אם תרצו לדעת עוד אנא בקרו באתר שלי באינטרנט

 

 

 


<< VIDEO CLIP >> << VIDEO CLIP >>

<< VIDEO CLIP >> << VIDEO CLIP >>